PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > PROCAM FITO. Jesienne zagrożenie, mszyce, wirusy i ploniarka zbożówka na zbożach.

PROCAM FITO. Jesienne zagrożenie, mszyce, wirusy i ploniarka zbożówka na zbożach.


Doradcy Agrotechniczni PROCAM rekordowo ciepły wrzesień  a także początek października są bardzo dobrym okresem do rozmnażania, nalotów a więc i szkodliwości w uprawach ozimych, szkodników owadzich. Jednak największym problemem jest występowanie kompleksu pluskwiaków w tym szczególnie mszycy kapuścianej oraz mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej będącej wektorem wirusa żółtaczki rzepy .  Jeżeli chodzi o wirusy to w rzepaku doskonale sprawdza się odporność odmian takich jak LG Auckland, LG Absolut, Batis  czy też LG Baracuda. Co do uprawy zbóż ozimych to tu także sytuacja rozwija się niekorzystnie dla zdrowotności tej uprawy. Już od kilkunastu dni rejestrujemy intensywne naloty uskrzydlonych mszyc zbożowych. To ten szkodnik jest bezpośrednim przenosicielem wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Oprócz tych pluskwiaków zwracajmy uwagę na skoczki w tym skoczka sześciorka oraz zgłobika smużkowanego wektora chorób wirusowych (mozaiki) karłowatości pszenicy (WDV) na zbożach. Oprócz szkodników tzw. „wirusowych” należy zwrócić uwagę na szkody wyrządzane przez szereg szkodników glebowych w tym szczególnie naszego chrząszcza z rodziny biegaczowatych łokasia garbatka, którego larwy o charakterystycznym kształcie i barwie wyrządzają duże spustoszenie wśród siewek wciągając czy wręcz „zasysając” je w głąb gleby. Nie zapominamy także na jesieni o gąsienicach nocnego motyla jakim są żerujące rolnice. To rolnica zbożówka w tym okresie żerując przy szyi korzeniowej może stanowić duże zagrożenie roślin uprawnych. Było o chrząszczach, pluskwiakach, motylach to teraz czas na szkodliwą muchówkę jaką jest w uprawie ozimin zbóż II pokolenie ploniarki zbożówki. Ta szkodliwa muchówka tak jak mszyce nalatuje z kukurydzy składając jaja w liściu sercowym zbóż gdzie rozwijająca się beznoga i bezgłowa larwa żeruje powodując w ekstremum nawet żółknięcie i wypadanie całych roślin. Nie zapominajmy też o ślimakach, a skuteczność zwalczania tych mięczaków uzyskasz stosując SIMAROL NA ŚLIMAKI 05 GB. Tu także trzeba być czujnym. Oczywiście zgodnie z literą prawa tam gdzie następuje przekroczenie tzw. progu szkodliwości wykonujemy zabiegi ochronne, insektycydowe. Jeżeli masz wątpliwości co do identyfikacji zagrożenia nie tylko entomologicznego zadzwoń do swojego Doradcy PROCAM lub podeślij zdjęcie na adres mailowy Doradztwo@procam.com.pl .

Co do zwalczania, skutecznego zwalczania to oprócz dokładnej wręcz punktowej sygnalizacji potrzeby zabiegów insektycydowych musimy stosować insektycydy razem z zabiegami herbicydowymi w fazie 1-3 lisci zbóż.. Przy dużym nasileniu mszyc  i interwencyjnym wykonywaniu zabiegów szczególnie  w uprawie zbóż winniśmy  dodać SilTAC EC w dawce 0,1-0,12 l/100 l wody , który zawiera w swym składzie polimery silikonowe i po zastosowaniu tworzy strukturę polimerową na powierzchni zwalczanych szkodników w tym przypadku mszyc, ograniczając ich procesy życiowe w sposób fizyczny.  Oczywiście przy dużej gradacji mszyc można też wykorzystać flonikamid zawarty w Affinto/Teppeki. Podczas przyspieszenia terminu siewu o kolejne 7-10 dni przed terminem optymalnym trzeba koniecznie wykonać dodatkowy zabieg insektycydowy (przy siewach w I dekadzie IX są to 2 zabiegi), często w połączeniu z fungicydami i odżywianiem w fazie 3-4 liści do początku krzewienia.

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat produktów i ich stosowania, prosimy o zapoznanie się z etykietą środka ochrony roślin.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.